Karotidna hirurgija zahteva veliku defanzivnost u indikacionim razmišljanjima a ofanzivnost u dijagnostikovanju i lečenju komplikacija, koje su retke ali opasne. Dugoročni rezultati u ovoj oblasti su bolji nego prilikom operacija na drugim, distalnijim arterijama. Komplikacije rekonstrukcija arterija mogu biti:
Vaskularne komplikacije sa ishemijom ili krvarenjem u regionu rekonstruisanog krvnog suda.
Komplikacije opšteg tipa (infarkt miokarda, respiratorna insuficijencija, operativni šok itd.). Komplikacije opšteg tipa se češće javljaju nakon ektenzivnijih vaskularnih rekonstrukcija.
Zavise od starosti, opšteg stanja i uzgrednih oboljenja. Preveniraju se poštovanjem kriterijuma opšteg operabiliteta prilikom postavljanja indikacija i operativnom tehnike koja najmanje traumatizira bolesnika.
Vaskularne komplikacije se razvijaju dramatično:
- ishemijom mozga.
- krvarenjem u predelu rekonstrukcije,
- infekcijom rane ili grafta.
Prema vremenu nastanka vaskularne kompikacije mogu biti:
- perioperativne (intraoperativne i neposredne postoperativne),
- rane postoperativne (tokom hospitalizacije ili do 30 dana) i
- kasne komplikacije.
Najbolja prevencija komplikacija u vaskularnoj hirurgiji je dobro izvedena primarna operacija, a to podrazumeva: dobre indikacije (poštovanje kriterijuma lokalnog i opšteg operabiliteta) i kvalitetna rekonstrukcija (tehnička preciznost i brzina tokom operacije).
Perioperativna ishemija mozga (Perioperative stroke, TIA) je pojava neurološkog deficita neposredno nakon rekonstrukcije karotidne arterije. Perioperativni moždani udar je najteža komplikacija rekonstruktivnih zahvata na karotidnim arterijama i supraaortalnim granama uopšte. Radi se o komplikaciji sa velikim mortalitetom i teškim morbiditetom (invalidnošću). Dešava se upravo kod pacijenta koji se operiše da bi moždani udar bio preveniran. Javlja se u oko 1% pacijenata kod kojih je urađena karotidna ekdarterektomija.
Opisano je više od 20 različitih scenarija koji mogu izazvati perioperativnu ishemiju mozga:
- Ishemija mozga tokom klemovanja karotidnih arterija,
- Intra/postoperativna tromboza rekonstruisane (karotidne) arterije
- Intra/postoperativna embolizacija,
- Intracerebralna hemoragija,
- Ostali mehanizmi vezani za rekonstruktivni zahvat (hiperperfuzija, edem mozga itd.) i
- Incidenti koji nisu vezani za rekonstruisani arterijski segment.
U neposrednom postoperativnom toku nakon rekonstrukcije arterija koje dovode krv do moga podrazumeva se intenzivno praćenje pacijenta. Poželjno je da se pacijent probudi na operacionom stolu, ili što pre da bi bio neurološki evaluiran. Monitoring traje 24h i podrazumeva: inicijalni i kontrolni neurološki pregled, opservaciju od strane vaskularnog hirurga, kontinuirani monitoring krvnig pritiska i EKG.